fbpx
Öngösterim Görseli

IELTS Sınavında Speaking Kısmı İçin Altın Değerinde Öneriler

IELTS sınavına hazırlanırken öğrencilerimizin en çok tedirgin olduğu bölüm genelde Speaking (Konuşma) bölümü oluyor. Biz de bu konuyla ilgili birkaç öneri vermek istedik.

SON 24 SAAT SADECE İNGİLİZCE

IELTS Speaking sınavı öncesinde 1 gün boyunca sadece İngilizce dinleyin, konuşun ve yazın.  Sınavı, maraton koşusuna benzetebilirsiniz; ısınmadan koşamazsınız ve bunun için antrenman yapmanız gerekir. İngilizceyi akıcı konuşabilmeniz için de pratik yapmanız, yani İngilizce konuşmanız ve dinlemeniz gerekir. Bunu, son 1 gün boyunca kimseye aldırış etmeden yüksek sesle kendi kendinize konuşarak yapabilirsiniz, hatta çevrenizde İngilizce bilenlerden de sizinle İngilizce konuşmalarını rica edin. Unutmayın, ne kadar çok pratik yaparsanız sınavda o kadar akıcı konuşursunuz.

HER GÜN BİRAZ İNGILİZCE

Başlığı okuduğunuzda ilk aklınıza gelen soruyu tahmin ediyoruz. Her gün ana dili İngilizce olan birini nerde ve nasıl bulup konuşacağınızı düşünüyorsunuz. Size önereceğimiz siteler tam da bu amaca hizmet ediyor.

www.italki.com  web sitesinde yine istediğiniz zaman ulaşabileceğiniz Native Speakers (Ana dili İngilizce olan kişiler) ile konuşabilirsiniz.

www.internations.org  bu siteye ücretsiz üye olabilirsiniz. Bu sitede hedefiniz, kendi şehrinizde yaşayan ana dili İngilizce olan yabancılarla tanışmak olmalı. Site kayıt formunu doldururken bunu belirtin…

KONUŞMA SINAVINDA SORU SORMAKTAN ÇEKİNMEYİN

Çoğu öğrenci sınav sırasında soru sormaktan çekinir.  Sınavın soru cevap şeklinde olmadığını, tersine sohbet gibi olduğunu unutmayın.  Mutlaka anlamadığınız bir kelime olacaktır. Sınavı uygulayan kişiye anlamadığınız kelimenin anlamını sorabilirsiniz ya da anlamadığınız bir soru varsa tekrar etmesini rica edebilirsiniz. Ancak, bunun da tabii ki bir sınırı olacaktır. Her kelimeyi ya da soruyu anlamadığınızda sormayın; yardım alacaksanız, gerçekten çok ihtiyaç duyduğunuzda alın aksi takdirde karşı tarafı kızdırırsınız.

TAM CÜMLE OLARAK CEVAPLAR VERİN

Bir soru sorulduğunda, evet ya da hayır yeterli cevap değildir.  Sınav sırasında İngilizce seviyenizin ne kadar iyi olduğunu karşı tarafa göstermeniz gerektiğini hatırlayın.  Cevabınızı verirken, açıklamalar ve örnekler de vermeye çalışın.

NASIL TİP SORULARLA KARŞILAŞACAĞINIZI ÖĞRENİN

Size soru tipleriyle ilgili bir liste verebiliriz;

* örnekler vermek

* fikirler vermek

* bakış açılarını karşılaştırmak

* başka birinin fikri hakkında yorum yapmak

* neden sonuç ile ilgili konuşmak

* varsayımlarla ilgili konuşmak

* geçmiş ve gelecek ile ilgili konuşmak

ANA DİLİ İNGİLİZCE OLAN KİŞİLERİN NASIL KONUŞTUĞUNU ÖĞRENİN

Bildiğiniz gibi öğretmenler, genelde öğrenciler rahat ve kolay anlasın diye ders esnasında yavaş ve tane tane konuşurlar. IELTS sınavında sınavı gerçekleştirecek kişi maalesef bu şekilde konuşmayacak.  Burada da önerimiz  www.youtube.com sitesine girmeniz ve ana dili İngilizce olan kişilerin konuşmalarını dinlemeniz olacak. Ne kadar çok video izlerseniz o kadar çok kelimenin telaffuzunu duyarsınız.  

SINAV SIRASINDA DÜŞÜNME SÜRENİZ OLACAK 

Sınav 3 bölümden oluşuyor.

  1. bölümdeki sorular sizinle ilgili olduğu için burada süre ihtiyacınız olmayacak. 2. bölümde size cevabınızı hazırlamanız için vakit verilecek burada da endişelenecek bir durum yok.
  2. bölüm ise genelde öğrencilerin en korktuğu bölüm. Bunun nedeni ise, soruların ilk iki bölümün aksine zor olmasındandır. Burada iyi bir cevap verebilmek için zamana ihtiyaç olacaktır. Burada sorunun zorluğuyla ilgili düşüncenizi belirtmeniz ve düşünmek için biraz zamana ihtiyacınız olduğunu söylemeniz gerekecektir.

KENDİ HATANIZI KENDİNİZ DÜZELTİN

Konuşma sırasında dilbilgisi hatası yapmış olabilir ve bunu fark etmiş olabilirsiniz. Fark ettiğinizi karşı tarafın da bilmesinde fayda var. Cümleyi doğru şekilde baştan söylemeniz, kendi hatanızı kendiniz düzeltmeniz size artı puan kazandıracaktır.

 KARMAŞIK DEĞİL BASİT CÜMLELER KURUN 

Birçok öğrencinin en büyük hatası, dilbilgisi ve kelime bilgisinin ne kadar iyi olduğunu göstermeye çalışmasıdır. Bunu yaparken de birçok farklı kelimeyle karmaşık cümleler kurma çabası içine girerler ve maalesef bu durum da karşı tarafın anlamayacağı bir durum yaratır.

Bunun yerine tavsiyemiz, bildiğiniz basit kelimelerle kısa ama anlamlı cümleler kurmanızdır.

Eğer cümlenizden eminseniz o cümleyi kurun ve kendinizi karmaşık cümlelerle riske atmayın.

HERHANGİ BİR CEVAP VERMEK HİÇ CEVAP VERMEMEKTEN DAHA İYİDİR

Öğrencilerde görülen ortak sorun emin olmadığı soruları yanıtsız bırakmasıdır. Cevabınızdan emin olmasanız da soruya mutlaka bir cevap vermelisiniz.

GÜZEL BİR KAPANIŞ YAPIN

Başta da bahsettiğimiz gibi sınav 3 bölümden oluşuyor.  3. Bölüm, aslında alacağınız skoru en çok etkileyecek bölüm.  Genelde öğrenciler son bölüme geldiklerinde yorulmuş ya da dikkati dağılmış olduklarından kısa yanıtlarla son bölümü tamamlarlar. Eğer SPEAKING skorunuzun yüksek olmasını istiyorsanız, bu kısımda cevapları daha uzun ve detaylı vermenizi öneririz.

Şubeler Telefon